آدنوزین چیست و چه فوایدی برای پوست دارد؟

1 ۵۸۸

امروزه در صنعت تولید محصولات بهداشتی مراقبتی  مواد طبیعی مختلفی را مورد استفاده قرار می دهند که علاوه بر غنی کردن ترکیبات آن، فواید زیادی برای بدن و مخصوصا پوست داشته باشد یکی از این مواد که به تازگی اسم آن در میان محصولات مراقبت از پوست زیاد شنیده می شود آدنوزین نام دارد؟ اما واقعا آدنوزین چیست؟ کارکرد آن برای بدن چگونه است؟ و چه خاصیتی برای پوست دارد؟

آدنوزین نیز ماده ای طبیعی است و برای از بین بردن علائم پیری و جلوگیری از بروز آن نقش مهمی ایفا می کند می توان آن را در کنار هیالورونیک اسید، کلاژن، پپتیدها، آنتی اکسیدان ها و غیره قرار داد و آن را جدیدترین ماده اکسیر جوانی نام گذاشت. علاوه بر پوست این ماده در پزشکی نیز نقش موثری دارد و در درمان بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های قلبی  این ماده با ارزش را به عنوان دارو مورد مصرف قرار می دهند.

آدنوزین چیست؟

آدنوزین چیست ؟ : ماده ای شیمیایی است و به طور طبیعی در تمامی سلول های بدن انسان وجود دارد. از این ماده به عنوان دارو نیز استفاده می شود و دارای تاثیرات فراوانی است آدنوزین به 3 شکل مختلف آدنوزین، آدنوزین تری فسفات (ATP ) و آدنوزین مونو فسفات ( AMP ) موجود می باشد. کار اصلی این عنصر انتقال انرژی برای عملکرد سلولی و عضلانی بدن است. آدنوزین در قسمت های مختلف بدن دارای عملکردهای متفاوتی است است در ادامه به نقش این ماده در سایر اندام های بدن می پردازیم.

آدنوزین چیست؟

عملکرد آدنوزین در قلب

نحوه کارکرد آدنوزین در موجب قلب گشاد شدن عروق کرونر شده و در نتیجه خون رسانی بهتر در قلب می شود. همچنین قطر رگ های خونی را افزایش می دهد. آدنوزین ضربان قلب را کاهش داده و در خون ضد پلاکتی عمل می کند یعنی از تجمع و انعقاد پلاکت جلوگیری می کند. این ماده شیمیایی قادر است مدارهای معیوب قلب را که موجب می شود ضربان قلب نامنظم شود را مسدود کند.

مطالعه ی مقاله ( گیاه سنتلا آسیاتیکا چیست؟ ) می تواند برای شما مفید باشد

عملکرد آدنوزین در مغز

آدنوزین مستقیما با متابولیسم سلول ها ارتباط دارد در سیستم عصبی مرکزی هر چقدر فعالیت زیادتر باشد انرژی بیشتری مصرف می شود در نتیجه غلظت آدنوزین خارج سلولی نیز بیشتر می شود در برخی از مناطق مغز غلظت زیاد آدنوزین خارج از سلول از طریق گیرنده های آدنوزین و فعالیت عصبی کاهش پیدا می کند بنابراین مصرف انرژی نیز کم می شود. آدنوزین به عنوان یک بازدارده منفی مستقیم در بازگرداندن فعالیت های عصبی عمل می کند. هیپوکسی و ایسکمی باعث آدنوزین خارج سلولی با غلظت بالا می شود که احتمال آسیب مغزی را کم می کند.

عملکرد آدنوزین در مغز

نحوه تاثیر آدنوزین بر چرخه خواب

آدنوزین چیست ؟ ماده ای است که تأثیر زیادی در فرایندهای بیو شیمیایی که در بدن اتفاق می افتد دارد و در پروسه خواب به عنوان انتقال دهنده عصبی و تعدیل کننده عصبی کار می کند. در زمان خواب این ماده شیمایی در مغز به عنوان سیستم عصبی مرکزی مهار کننده عمل می کند یعنی هر عاملی یا فرایندی که در بیداری تاثیر دارد را مهار می کند و با افزایش دادن عوامل خواب در درون بدن فرد باعث پیدایش چرخه خواب می شود.

هر چقدر که میزان این ماده در زمان خواب کم است در زمان بیداری و هر ساعتی که از بیداری می گذرد میزان آن در مغز نیز افزایش پیدا می کند. به طور کلی میزان متابولیسم آدنوزین در کیفیت خواب عمیق تاثیر زیادی دارد و یا اینکه کیفیت آن را معین کرده همچنین میزان آسیب ناشی از کمبود خواب را نیز تعیین می کند.

آدنوزین چیست و چه تأثیری بر چرخه خواب دارد؟

عملکرد آدنوزین در خون

در خون آدنوزین توسط آنزیمی به نام آدنوزین دامیناز که در سلول های قرمز و دیواره رگ ها وجود دارد تجزیه می شود. کارکرد داروی دی پیریدامول به عنوان مهار کننده ی آنزیم آدنوزین دامیناز است در نتیجه باعث افزایش سطح آدنوزین در خون می شود در نهایت موجب اتساع رگ های خونی شده و جریان خون در کرونر بهبود یافته و خون مورد نیاز عضلات قلب را تامین می نماید.

سرم پوست ضد چروک قوی زهرمار بالانس اصل
کاهش چین و چروک پوست تا 52% – سبک و جذب سریع و عالی – جوانسازی قابل توجه چهره – حاوی کلاژن دریایی و سم مار 4% – بدون ایجاد جوش صورت و آکنه – فاقد چربی ، پارابن ، گلوتن و ترکیبات مضر – بهبود چروک های قوی و پنجه کلاغی صورت و ….

مشاهده مشخصات و خرید سرم پوست ضد چروک قوی زهرمار بالانس اصل

 سرم پوست ضد چروک قوی زهرمار بالانس اصل سرم پوست ضد چروک قوی زهرمار بالانس اصل سرم پوست ضد چروک قوی زهرمار بالانس اصل سرم پوست ضد چروک قوی زهرمار بالانس اصل

عملکرد آدنوزین در کلیه ها، ریه ها و کبد

عملکرد آدنوزین در کلیه ها موجب کم شدن جریان خون در آن شده و بنابراین تولید رنین نیز کاهش پیدا می کند. در ریه ها نیز باعث منقبض شدن رگ های خونی شده، گلیکوژن را تجزیه کرده و گلوکز تشکیل می دهد. نوکلئوزید آدنوزین خارج سلولی یک میانجی و درون زا است و از طریق گیرنده های پروتئین جفت شده سیگنال می شود و بر روی فیزیولوژیک کبد، سلامت و بیماری تاثیر می گذارد.

 آدنوزین چیست و عملکرد آن در کلیه ها، ریه ها و کبد

سایر عملکردهای آدنوزین در بدن

  • مانع از کاهش وزن افراد مبتلا به سرطان پیشرفته به وسیله تاثیر در متابولیسم انرژی می شود.
  • استفاده دهانی از آدنوزین تری فسفات ( روزانه به مدت 2 هفته ) در افراد ورزشکار کمک می کند تا قدرت عضلات را در زمان بیشتری نگه دارند.
  • تزریق آدنوزین تری فسفات در عضله باعث درمان تبخال لب ( زخم سرد) می شود
  • برای درمان زونا (هرپس زوستر) و جلوگیری از درد عصب ناشی از این بیماری تزریق عضلانی آدنوزین مفید واقع می شود.
  • تزریق آدنوزین به نواحی اطراف نخاع باعث تسکین یافتن دردهای عصبی خواهد شد

به طور کلی آدنوزین عنصری حیاتی است که در هر کدام از اندام های بدن کارکرد خاص خود را دارد. این ماده در پوست نیز تاثیرات شگفت انگیزی دارد به طوری که می توان آن را در کنار سایر مواد جوان کننده پوست قرار دارد در ادامه فواید آدنوزین برای پوست را شرح می دهیم.

عملکردهای آدنوزین در بدن

آدنوزین چیست و چه فوایدی برای پوست دارد

در پی یافتن جوابی برای آدنوزین چیست مطالعات فراوانی بر روی آدنوزین انجام شده و ثابت کرده هنگامی که آدنوزین به صورت موضعی روی پوست استعمال می شود باعث ترمیم و احیای آن شده در نتیجه پوست جوان تر و نرم تر شده، چین و چروک محو می شود. در واقع کار کرد آن در پوست تقویت عملکرد طبیعی آن می باشد. آدنوزین موجود در محصولات مراقبت از پوست از مخمر گرفته می شود که تغییرات شگفت انگیزی در پوست ایجاد می کند.

استفاده از آن در محصولات مراقبت از پوست تقریبا از 10 سال پیش آغاز شد در همان سال ها اثرات ضد پیری این ماده توسط  دو محقق در دانشکده پزشکی ماساچست کشف شد بنابراین اولین محصول حاوی آدنوزین در سال 2009 به بازار عرضه شد و بعد از آن سایر برندها در رقابتی تنگاتنگ شروع به تولید محصولات حاوی آدنوزین کردند.

آدنوزین چیست و چه فواید برای پوست دارد

آدنوزین برای چه نوع پوستی مناسب است؟

از آنجایی که این ماده به طور طبیعی در بدن همه انسان ها وجود دارد بنابراین اینکه شما چه نوع پوستی داشته باشید اصلا مهم نیست آدنوزین برای همه انواع طیف پوستی مناسب است و باعث رفع مشکلات آن می شود.

آمپول چند کاره ضد پیری و روشن کننده مروارید سیاه فارم استی
حاوی : عصاره مروارید سیاه، آدنوزین ، خرفه، فریزیا – ترکیبی بی نظیر از تونر، امولسیون و سرم – دارای بافت ژله ای سبک با جذب سریع و راحت – بهبود و رفع التهاب، قرمزی، کک و مک و تیرگی ها – افزایش بازسازی لایه ی اپیدرم پوست – ترمیم پوست و فعالیت سلول های لایه های مختلف و ….

مشاهده مشخصات و خرید آمپول چند کاره ضد پیری و روشن کننده مروارید سیاه فارم استی

آمپول چند کاره ضد پیری و روشن کننده مروارید سیاه فارم استی

آدنوزین مانع از پیری زودرس می شود

استعمال آدنوزین به تنهایی بر پوست اثرات فوق العاده ای دارد و موجب محو شدن چین و چروک شده و چهره را صاف، روشن و جوان می کند. در محصولات مراقبت از پوست و ضد پیری مانند کرم های شب، ضد چروک، سرم ها  نیز از این ماده به خوبی استفاده می شود. در یک مطالعه ای که در سال 2006 به وسیله مجله بین المللی علوم آرایشی و بهداشتی انجام شد و نتیجه آن ثابت کرد کسانی که به مدت 2 ماده از محصولات غنی از آدنوزین برای پوست خود استفاده کرده بودند تغییرات فوق العاده و محسوسی در پوست خود مشاهده کردند این ماده باعث از بین رفتن خطوط پا کلاغی، چروک بین دو ابرو شده بود همچنین پوست را نرمتر و شفاف تر کرده بود.

به تعویق انداختن پیری زودرس

آدنوزین چطور باعث محو چین و چروک می شود؟

معمولا چین و چروک در محل هایی ایجاد می شود که تولید کلاژن در آن کم می شود تحقیقات نشان داده آدنوزین می تواند بر تولید بیشتر کلاژن در پوست تاثیر بگذارد و میزان آن را افزایش دهد این کار به وسیله ی گیرنده های آدنوزین که مستقیما بر ماتریس کلاژن تاثیر می گذارد انجام می شود.

کلاژن یکی از پروتئین های بدن می باشد که بیشترین میزان آن در پوست و همچنین در سایر نواحی از جمله تاندون ها، رباط ها، عضلات نیز یافت می شود. همانطور که می دانید کلاژن موثرترین ماده در خاصیت ارتجاعی پوست، آبرسانی و جوانی آن است بعد از 20 سالگی بدن هر ساله میزان تولید آن را کم می کند علاوه بر آن عوامل محیطی مانند رادیکال های آزاد و غیره می توانند میزان کلاژن موجود در پوست را تخریب کنند اما وجود مواد مانند آدنوزین باعث تحریک تولید بیشتر این ماده در بدن می شود و به حفظ و استحکام پوست کمک می کند.

تعریف فوم شستشوی صورت

آدنوزین ترمیم کننده پوست است

آدنوزین چیست ؟ توانایی این ماده در تحریک کلاژن سازی محدود به از بین بردن چین و چروک نمی شود بلکه بافت آسیب دیده پوست که شامل زخم، بریدگی می شود را نیز ترمیم می کند در احیای پوست صدمه دیده میزان کلاژن اهمیت زیادی دارد ، سرعت  ترمیم و بهبودی را افزایش می دهد. استعمال موضعی آن برای ترمیم زخم ها نیز میزان سرعت درمان آن را بیشتر می کند.

مطالعه ی مقاله ( درمان جوش صورت و آکنه با روش های خانگی ) می تواند برای شما مفید باشد

آدنوزین تسکین دهنده پوست است

کارکرد دیگر آدنوزین در پوست تسکین دادن التهابات آن بوده و این کار را با مهار اقدام التهابی نوتروفیل انجام می دهد که باعث می شود اثرات ضد التهابی ایجاد شود. بنابراین محصولات مراقبتی حاوی آدنوزین که برای خراش ها، بریدگی ها، زخم ها استفاده می شوند علاوه بر سرعت در ترمیم باعث کاهش درد و التهاب نیز می گردد. آدنوزین به خوبی می توانند قرمزی و تحریک پوست های حساس را کاهش دهد.

ژل شستشوی صورت

 آدنوزین چیست و چه فوایدی برای موها دارد

آدنوزین چیست ؟ این ماده برای موها نیز اثرات شگفت انگیزی دارد مخصوصا برای کسانی که موهای کم پشت و نازکی دارند آدنوزین با تاثیر بر تارهای نازک موجب ضخیم شدنشان می شود. تحقیقات متعددی در این رابطه انجام شده که ثابت کرده آدنوزین با تاثیر برسطح آناژن مو مدت زمان آن را طولانی تر کرده و همچنین قطر مو را افزایش می دهد. بنابراین درمان بیمارانی که از بیماری های مربوط به مو نظیر آلوپسی آندروژنیک رنج می برند به وسیله آدنوزین امکان پذیر است. البته که تحقیقات در مورد تاثیرات آدنوزین بر روی مو کم و باید مطالعات بیشتری در این رابطه انجام شود.

 آدنوزین چیست و چه فوایدی برای موها دارد

عوارض آدنوزین

از سال 1920 تحقیقات زیادی در مورد عملکرد آدنوزین در بدن انجام شده و در سال 2000 خاصیت ضد چروک بودن آن کشف شد با وجود مطالعات زیاد ثابت شده که استعمال آدنوزین بر روی پوست هیچ گونه حساسیت و یا واکنشی ایجاد نمی کند. تاکنون هیچ موردی به عنوان عارضه این ماده گزارش نشده است حتی افرادی که دارای پوست حساس و ملتهب هستند نیز می توانند از این ماده به خوبی  استفاده کنند.

اما در مورد تزریق این ماده شیمیایی در عضله ها شرایط کمی متفاوت است تزریق آدنوزین ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی و درد در ناحیه قفسه سینه شود خصوصا اگر دوز بالای این ماده برای تزریق استفاده شده باشد. سایر علائمی که گزارش شده شامل: سردرد، ضربان قلب، پایین آمدن فشار خون، تعریق، حالت تهوع، سرفه، اضطراب، مشکل در خوابیدن، احساس سبکی در سر، گرگرفتگی می شود.

بارداری و شیردهی

با وجود اینکه هیچ گزارشی مبنی بر عوارض مصرف آدنوزین در دوران بارداری و شیردهی نشده اما بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنید و از مصرف آن حتی المقدور جلوگیری کنید.

بارداری و شیردهی و استفاده از محصولات مراقبت از پوست

نقرس

وجود مقدار زیاد آدنوزین تری فسفات (ATP ) در خون و ادرار می تواند سطح اسید اوریک را افزایش دهد و در نهایت منجر به بروز بیماری نقرس شود. علائم این بیماری شامل: مفاصل قرمز، گرم، متورم و حساس شود و تنها مفصل در بدن که بیشتر تحت تاثیر این علائم قرار می گیرد انگشت شصت پا می باشد.

مطالعه ی مقاله ( نیاسین آمید چیست و چه فوایدی برای پوست دارد ) می تواند برای شما مفید باشد

بیماری قلبی

آدنوزین تری فسفات همچنین منجر به کاهش جریان خون در قلب و موجب بروز درد در قفسه سینه شود که در افراد مبتلا به بیماری های قلبی باعث بدتر شدن اوضاع و حمله قلبی شود.

تحقیقات در مورد تاثیرات مختلف این ماده شیمایی همچنان ادامه دارد برای استفاده از آدنوزین به عنوان دارو به یاد داشته باشید که حتما با مشورت پزشک و با تجویز او باشد زیرا این عنصر در تداخل با برخی از داروها ممکن است عوارضی در بدن ایجاد کند که لزوم مشورت با متخصص را پر رنگ می کند. اما محصولات مراقبتی حاوی این ماده با ارزش هیچ گونه عوارضی ایجاد نمی کند و قادر هستید با هر نوع طیف پوستی از خواص آن بهره مند شوید.

 

1 نظر
  1. نیوشا می گوید

    خیلی جالب و مفید بود من اکثر مقاله های شما رو مطالعه می کنم و برام جالبه که بگم اکثر ترکیبات محصولات مراقبت پوستی توی بدن ما هست اما متاسفانه با افزایش سن توی بدن کم میشه
    ممنون بابت مقاله های خوبتون خسته نباشید 😍🌹🌹🌹🌹

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.