راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم چیست؟

0 ۱۱۰
امتیاز دهید post

یکی از مشکلات پوستی که افراد زیادی را درگیر خود کرده است سیاهی دور چشم می باشد و کسانی که دچار شده اند به دنبال پیدا کردن راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم در مدت زمان کوتاه هستند. این تیرگی ها بر اثر عوامل مختلفی به وجود می آید که برای درمان باید ابتدا دلیل آن را متوجه شویم. وجود این تیرگی ها در زیبایی چهره تاثیر سویی دارد و موجب می شود چهره کسل و خسته و پیر به نظر بیاید بنابراین مهم است به درمان آن اهمیت بدهید.

میزان تیرگی در هر فردی متفاوت است وحتی رنگ آن نیز در برخی افراد متمایل به بنفش مشاهده می شود و در برخی دیگر تیرگی به همراه گودی زیاد به وجود می آید. در این مقاله تلاش دارم ابتدا عواملی که در تیره شدن دور چشم اثر دارد را بیان کنم بعد از آن انواع راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم را معرفی کنم.

علل بوجود آمدن سیاهی دور چشم

عوامل به وجود آمدن تیرگی دور چشم

تیرگی دور چشم شایع ترین علل ناراحتی پوستی است که به دلیل اینکه مرکز توجه قرار دارد در زیبایی پوست تاثیر منفی می گذارد این زمانی پیش می آید که رگ های خونی منقبض می شود و باعث به وجود آمدن هایپرپیگمانتاسیون ( نازک شدن پوست اطراف چشم) می شود دلایل زیادی باعث به وجود آمدن این پدیده در ناحیه اطراف چشم می شود از جمله:

 • بیماری کبدی

بیماری های کبدی مانند هپاتیت که به نوعی اختلال در کارکرد کبد است با تیره شدن ناحیه دور چشم خود را نشان می دهد.

 • کم خونی

کمخونی نیز باعث تیرگی اطراف چشم می شود زیرا خون اکسیژن کافی برای بافت بدن ندارد بنابراین پوست با تیره شدن آن را نشان می دهد.

مطالعه مقاله ( ماسک ورقه ای صورت چیست و استفاده از آن چه فایده ای دارد؟ ) می تواند برای شما جذاب باشد
 • کمبود خواب

کم خوابیدن نیز می تواند تاثیر منفی در شادابی پوست داشته باشد از جمله تیرگی پوست اطراف چشم را به دنبال دارد خواب کم موجب می شود در زیر چشم ها مایعاتی جمع شود که سبب پف کردن چشم ها شود نقطه مقابل کم خوابیدن، خواب زیاد است که آن هم موجب تیرگی اطراف چشم می شود.

 • کمبود آب بدن

زمانی که آب بدن کم باشد پوست خشک می شود و از آنجا که به استخوان ها نزدیک است باعث فرو رفتگی و تیرگی چشم ها می شود.

عوامل به وجود آمدن تیرگی دور چشم

 • آلرژی

حساسیت به دلیل ترشح بیش از حد هیستامین در بدن به وجود می آید که یکی از علائم آن خشکی و خارش چشم ها می باشد همچنین قرمزی و پف را نیز در پی دارد هیستامین باعث می شود رگ های خونی اطراف چشم ها گشاد شود . خاراندن مداوم چشم ها می تواند اوضاع را بدتر کند و رگ ها را متورم کند.

 • ماندن در زیر نور آفتاب

قرار گرفتن در معرض نور خورشید آن هم به مدت طولانی باعث می شود ملانین در پوست بیشتر از حد تولید شود بنابراین به مرور دور چشم تیره می شود

 • بالا رفتن سن

هر چه سن بالاتر برود بافت چربی زیر چشم بیشتر تحلیل می رود و تولید کلاژن نیز کمتر می شود که باعث از دست رفتن خاصیت ارتجاعی پوست می شود بنابراین رگ های خونی بیشتر نمایان می شود و در نهایت باعث نازک شدن پوست دور چشم و پیدایش تیرگی شود.

 • نژاد

معمولا تیرگی زیر چشم  در افرادی که پوست غیر سفید دارند بیشتر دیده می شود و این به دلیل پر رنگ تر شدن رنگدانه ها باشد

 • ژنتیک

ژنتیک نیز می توند عامل انتقال تیرگی زیر چشم در افراد خانواده و نسل های مختلف شود.

سایر عوامل شامل :

 • تغییرات هورمونی
 • سیگار کسیدن
 • مالیدن چشم ها
 • درماتیت

درمان سیاهی دور چشم ها

روش های مختلفی برای درمان تیرگی اطراف چشم ها وجود دارد از نظر طبی نیز راه حل هایی وجود دارد که در ادامه به آن می پردازیم اما قبل از انجام راه حل، پیدا کردن علت تیرگی و رفع مسئله در صورت لزوم می تواند به محو شدن و عدم بروز آن در آینده کمک کند. راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم به دو شیوه درمان در خانه و درمان طبی است که هر کدام با شیوه های مختلف به درمان این ناراحتی پی پردازند.

ماسک دور چشم آبرسان و روشن کننده ویتامینه پرتی اصل کره جنوبی

انواع راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم در خانه

در اینجا می خواهم تعدادی راه حل خانگی به شما پیشنهاد کنم که برخی از آنها ممکن است به صورت مقطعی بتواند به کمتر شدن یا محو موقت تیرگی دور چشم کمک کند اما با این حال استفاده از آنها خالی از لطف نیست نمونه هایی از روش های از بین بردن سیاهی دور چشم شامل:

 

 1. خواب کافی داشته باشید

اولین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم خواب کافی و عمیق است چنانچه کمبود خواب دارید و یا اینکه بیش از حد می خوابید به این نکته توجه کنید که خواب کافی شبانه تا حد زیادی تیرگی اطراف چشم را می کاهد. در هنگام خوابیدن نیز تلاش کنید که ارتفاع بالش شما زیاد باشد این کار از تجمع مایعات در پلک پایین جلوگیری کرده و مانع از تورم چشم ها می شود.

 1. از کمپرس سرد بای چشمهایتان استفاده کنید

دومین راه حل برای از بین بردن سیاهی دور چشم ها استفاده از کمپرس سرد است با استفاده از این روش رگ های گشاد شده خونی منقبض می شود و همین امر باعث از بین رفتن تیرگی دور چشم می شود این کار مزایای دیگری نیز برای پوست دارد.

 1. از چای کیسه ای بر روی چشم ها استفاده کنید

استفاده از چای کیسه ای نه تنها راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم است بلکه فواید دیگری هم برای جوانسازی پوست این ناحیه از صورت دارد زیرا حاوی کافئین و آنتی اکسیدان است. چای کیسه ای کمک می کند جریان خون در رگ ها افزایش پیدا کرده، رگ های خونی منقبض شوند، و از تجمع مایعات در زیر پلک جلوگیری کند. برای این کار دو عدد چای کسیه ای ( سبز یا سیاه) را حدود 5 دقیقه در آب گرم بگذارید سپس کیسه های چای در دریخچال گذاشته و15-20 دقیقه صبر کنید تا خنک شود بعد از آن کیسه ها را روی چشم ها قرار دهید و 20-10 دقیقه منتظر بمانید و سپس با آب سرد بشویید.

استفاده از کیسه چای سبز برای درمان سیاهی دور چشم

 1. پوست خود را ماساژ دهید

ماساژ نیز ساده ترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم است زیرا موجب می شود جریان خون در این ناحیه افزایش پیدا کند این روش در از بین بردن چین و چروک این ناحیه نیز موثر است.

 1. از خیار استفاده کنید

اگر علاقه مند هستید که به شیوه های خانگی تیرگی چشم خود را درمان کنید می توانید از خیار استفاده کنید خاصیت خنک بودن خیار باعث از بین رفتن خستگی چشم ها می شود و تورم آن را کاهش می دهد، خیار آبرسان است و می تواند پوست این ناحیه را آبرسانی کند همچنین حاوی ویتامین C و سیلیس می باشد که باعث تغذیه پوست می شود پس خیار ساده ترین و در عین حال موثرترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم می باشد.

انواع راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم در خانه

 1. از مرطوب کنند های دور چشم استفاده کنید

محصولات بهداشتی متنوعی تولید شده که تاثیر زیادی در از بین رفتن سیاهی دور چشم ها دارد از جمله کرم های دور چشم که با داشتن ویتامین های C و E علاوه بر رطوبت رسانی به تامین نیازهای پوست کمک کند و در نهایت باعث محو شدن تیرگی شوند کرم های دور چشم می توانند کاملترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم ها باشد.

 1. از روغن بادام و ویتامین E استفاده کنید

جالب ترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم که به شادابی و جوانی آن نیز کمک می کند استفاده از روغن بادام و ویتامین E می باشد برای این کار به مقدار مساوی از هر دو روغن را با هم مخلوط کنید و به آرامی آن را در ناحیه دور چشم ماساژ دهید این کار را قبل از خواب شبانه انجام دهید سپس صبح با آب سرد بشویید.

روغن بادام برای درمان سیاهی دور چشم

 1. از ویتامین K استفاده کنید

ویتامین K نیز می تواند راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم باشد تحقیقات نشان داده استفاده از این ویتامین در ناحیه اطراف چشم باعث کمتر شدن عمق و تیرگی پوست می شود.

 1. دور ماندن از آفتاب

باید بدانید که نور خورشید آسیب های زیادی به پوست می زند پس باید تا جایی که می توانید از قرار گرفتن در معرض آفتاب جلوگیری کنید این شاید به عنوان راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم نباشد اما بسیار کمک کننده است در صورت لزوم می توانید از ضد آفتاب برای پوشاندن پوست این ناحیه استفاده کنید.

محافظت از چشم در برابر نور آفتاب

 1. مصرف کمتر نمک و نوشیدن آب

شما هر نقطه از بدن خود را که در نظر بگیرید چنانچه تجمع نمک در آن ناحیه بیشتر باشد آب کمتری جذب می شود و بالعکس اگر نمک کمتری وجود داشته باشد دارای آب بیشتری است. مصرف زیاد نمک باعث پف کردن پلک ها می شود بنابراین باید از مصرف زیاد آن خودداری کرده و در کنارش آب بیشتر بنوشید

درمان سیاهی دور چشم با نوشیدن آب

 1. با آرایش کردن می توانید آن را محو کنید

استفاده از محصولات آرایشی مانند کانسیلر بدیعی ترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم می باشد اما راه حل نهایی نخواهد بود زیرا به صورت مقطعی می توانید آن را محو کنید و برای از بین بردن دائمی آن باید از دیگر روش ها استفاده کنید.

 

راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم با روش های طبی

چنانچه تیرگی چشم های شما به حدی است که با استفاده از روش های بالا نتیجه نگرفته اید می توانید از طریق طب، راه حل از بین بردن سیاهی دور چشمان خود را بیابید و با استفاده از آن درمان کنید.

معمولا وقتی به پزشک مراجعه می کنید با توجه به علت ایجاد این حلقه، برای درمان قطعی تیرگی دور چشم روش های زیر را به شما پیشنهاد می دهد :

کرم دور چشم روشن کننده

یکی از انواع راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم که معمولا پزشکان تجویز می کنند کرم یا پمادهای روشن کننده است این محصولات حاوی اسید گلیکولیک با هیدروکینون، اسید آزلائیک، اسید کوجیک می باشد این عناصر می توانند تیرگی نواحی چشم را درمان کند و پمادهایی با همین فرمول وجود دارد که درصد کمتری از مواد نام برده را دارند و می توانید بدون نسخه پزشک تهیه و استفاده کنید.

کرم دور چشم ضد چروک و روشن کننده حلزون سیاه فارم استی
حاوی : مخاط طبیعی حلزون سیاه ، نیاسین آمید و آدنوزین – جلوگیری از ایجاد چروک و بهبود خطوط قبلی – آبرسانی و مرطوب کنندگی پوست دور چشم در حد عالی – دارای موسین حلزون به میزن 10000 میلی گرم – افزایش خاصیت ارتجاعی و بهبود استحکام و سفتی پوست

مشاهده مشخصات و خریدکرم دور چشم ضد چروک و روشن کننده حلزون سیاه فارم استی

کرم دور چشم ضد چروک موسین حلزون سیاه فارم استی

لایه برداری شیمیایی

از دیگر انواع راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم ها استفاده از لایه برداری شیمیایی می باشد که با استفاده از آن رنگدانه های تیره زیر چشم روشن می شوند معمولا یک لایه بردار سبک که حاوی اسید گلیکولیک، اسید رتینوئیک یا هیدروکینون است به بیمار پیشنهاد می شود همچنین لایه بردار جنسر که حاوی اسید سالیسیلیک، اسید لاکتیک، رزورسینول می باشد به خوبی می تواند بر تیرگی حلقه دور چشم تاثیر گذاشته و موجب روشن شدن آن شود.

لیزر

امروزه استفاده از لیرز درمانی در درمان بسیاری از بیماری های پوستی شایع شده و می توان آن را راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم نیز معرفی کرد. گرمای ناشی از این روش باعث از بین رفتن سلول های صدمه دیده می شود همچنین با تاثیر بر رنگدانه های تیره موجب روشن شدن رنگ پوست می شود استفاده از روش لیزر می تواند پوست را به تولید کلاژن تحریک کند و در نهایت پوست را سفت کند.

مطالعه مقاله ( در مورد آمپول مراقبت از پوست چه می دانید؟ ) می تواند برای شما جذاب باشد

فیلر

فیلر نیز موثرترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم می باشد که علت آن از بین رفتن چربی زیر پوست و نازک شدن آن باشد در این روش از فلیر یا پر کننده هیالورونیک اسید نظیر Juvederm و یا Restylane استفاده می شود که با تزریق آن به بافت دور چشم باعث محو شدن تیرگی، عمق، خطوط ریز زیر چشم ها می شود.

عمل جراحی بلفاروپلاستی

عمل جراحی بلفاروپلاستی از پر هزینه ترین و در عین حال کارآمدترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشم ها می باشد که علت آن رسوب چربی و یا وجود بافت آسیب دیده در زیر پوست است. جراح با برداشتن آنها می تواند به روشن شدن این ناحیه از صورت کمک کند.

تمامی روش های ارائه شده در این مقاله علاوه بر مزایایی که دارد، دارای عوارضی نیز هستند که شما می توانید با تحقیق بهترین و کم خطر ترین راه حل از بین بردن سیاهی دور چشمان خود را بیابید.

 

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.